Uğur Gümüş
Uğur Gümüş

Addie Modelini Kullanarak Öğretim Tasarımı Yapmak

Giriş

Yetişkin öğrenme teorisi, ölçülebilir öğrenme amaçları ve geniş uygulama fırsatları üzerine kuruludur. Birçok profesyonel Öğretim Tasarımcısı ADDIE modelini kullanır. ADDIE bir kısaltmadır. Analiz (Analyze) , Tasarım (Design) , Geliştirme (Develop) , Uygulama (Implement) ve Değerlendirme (Evaluate) başlıklarının ingilizce kısaltmaları ile oluşturulmuştur. ADDIE, bir eğitim programı tasarlarken bizlere çerçeve sunar. Bu çerçeve, bir eğitim programının başından sonuna kadar nasıl tasarlanması gerektiği konusunda bir yol haritası sunar.
Şimdi bu adımları tek tek inceleyelim.

  1. Adım: Analiz

İlk adım tamamen bilgi toplama ile ilgilidir. Katılımcıların bir eğitimi neden almaları gerektiğini anlayana kadar eğitiminizi planlamaya başlamayın. Amaç; doğru hedef kitleye, doğru öğrenme hedefleri ile eğitim oluşturmanıza yardımcı olacak sorular sormaktır. Başlamak için sormanız gereken birkaç ana soru var. Büyük olasılıkla bunlara verilen cevaplar daha fazla soru üretecektir. Ne kadar çok soru sorarsanız, eğitiminizin doğru ihtiyacı karşıladığından emin olmanız o kadar kolaylaşır.
Sorulması gereken kritik sorular;
 • Eğitimin hedef kitlesi kimlerdir?
 • Konu hakkında ne biliyorlar?
 • Bu kişiler yeni işe alınanlar mı, deneyimli çalışanlar mı yoksa ikisinin bir karışımı mı?
 • Kitleniz hakkında hangi demografik bilgiler mevcut? (Kitlenizin yaşını, cinsiyetini, eğitim seviyesini ve bilgisayar okuryazarlığı seviyesi gibi kriterleri düşünün.)
 • Hedeflenen öğrenme çıktıları nelerdir?
 • Eğitim tamamladıktan sonra öğrenenlerin ne yapabilmesini istersiniz?

  2. Adım: Tasarım

Tasarım aşaması, öğrettiğiniz şeyin ana hatlarını oluşturmaya başladığınızda gerçekleşir. Analiz aşamasında sorduğunuz soruların cevapları bu bölüme kaynak oluşturur.
Tasarım aşamasında göz önünde bulundurulması gereken şeyler;
 • Katılımcılar eğitime ne kadar zaman ayırabilirler?
 • Eğitimin tasarımı, öğrencileri güçlü görsel ve işitsel unsurlarla meşgul ediyor mu?

  3. Adım: Geliştirme

Geliştirme, inşa aşamasıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, geliştirme aşaması, tasarımınızı eyleme geçirdiğiniz zamandır. Tasarımınızın etkili olması için modifikasyona ihtiyacı olup olmadığını bu aşamada görebilirsiniz. Eğitiminizi test etmek, geliştirme aşamasının en önemli kısmıdır. Bir meslektaşınızın incelemesini isteyebilirsiniz. Sonuçta, eğitim senaryolarınız doğru hedeflere hizmet etmiyorsa, katılımcıların motivasyonu düşük olacaktır. Farklı gözlerin incelemesi olası etkileşimin öğreneni doğru yere götürmesini sağlar.

  4. Adım: Uygulama

Bu aşamada hazırladığınız eğitim programının pilot bir çalışmasını yapmanız gerekir. Bu çalışma eğitimdeki eksiklikleri görme ve eğitimin son halini ortaya koymadan önce değişiklik yapma fırsatı verecektir.

  5. Adım: Değerlendirme

Değerlendirme aşamasında sürecin başında belirlediğimiz eğitim amaçları ve öğrenme hedefleri, oluşturduğumuz etkinliklerle ne kadar gerçekleşti sorusuna yanıt ararız? Eğer değerlendirme kriterlerimiz öğrenme hedeflerini yansıtmıyorsa, ölçme ve değerlendirme araçlarımızı revize eder ve öğrenme hedeflerine uygun hala getiririz.
Buradaki yazılar yazarların görüşleri olup TEGEP’in resmi görüşü değildir. TEGEP Gizlilik Politikasına buradan ulaşabilirsiniz.